
Alltid lika intressant nÀr man tror man har skrivit ett inlÀgg men det sedan visar sig att jag inte gjort det. Blev en himla produktiv och mysig dag igÄr men bara lite besvikelse. Dagen startade med att Àta hemmagjord risgrynsgröt till frukost framför 13:e avsnittet av Mirakel. DÀrefter hann jag med lite plugg innan jag startade igÄng med Lussebulle-bak. Eftersom det ska jÀsa tvÄ gÄnger innan du fÄr in dem i ugn sÄ tog det cirka 2-3 timmar innan jag var klar, men himla mysigt var det. NÀr maken Äkte ivÀg till arbetet blev jag sugen pÄ att baka nÄgot mer och passade pÄ att baka saffranssnittar ocksÄ. Himla gott!
Fikade med lussebullar och saffransnittar med lite glögg och pÄ sidan av pluggade jag till tentan. Det Àr dÀr besvikelsen kommer in. FrÄn att ha varit produktiv frÄn morgon till sen kvÀll, inser jag vid klockan 20:00 att jag lÀst pÄ helt fel metod som jag dessutom sammanfattat lÄngt. Vi hÄller just nu pÄ med kvalitativ tenta men jag hade lÀst pÄ om kvantitativ. Visste Àrligt inte om jag skulle skratta eller grÄta, men efter lite pushande frÄn maken (som faktiskt skrattade haha) sade han att det Àr dags att sluta stressa och börja vila mer ordentligt, sÄ inte lillen kommer ut för tidigt men ocksÄ för att min energi drÀneras vÀldigt fort nu för tiden. Speciellt nÀr man med jÀmna mellanrum Àven har förvÀrkar.

HÀr kommer dÀrmed tvÄ recept eftersom jag bakade tvÄ stycken godingar till andra advent plus Lucia. BÄda vart sjukt goda och inge diss denna gÄng som vid andra advent.
Lussebullar (cirka 30 stycken):
Ingredienser:
50 gram jÀst (sötad, den röda).
175 gram smör eller margarin.
2 pÄsar saffran å 1/2 gram.
2 dl strösocker.
5 dl mjölk (jag anvÀnde blÄmjölk).
0,5 tsk salt.
Ca 1,5 L vetemjöl.
Till penslingen:
Ăgg och russin.
Gör sÄhÀr:
1. Smula ner jÀsten i en i degbunken.
2. SmÀlt matfettet.
3. Stöt saffranet med lite av sockret i en mortel (om det behövs). Rör ner saffranet i det smÀlta matfettet. TillsÀtt mjölken och ljumma degspadet till ca 37 grader.
4. Rör ut jÀsten i lite av degspadet. TillsÀtt resten av degspadet, socker och salt. Arbeta dÀrefter i nÀstan allt mjöl och arbeta degen cirka 5 minuter i en bakmaskin alternativt 10 minuter för hand. Strö över lite mjöl över degen och lÄt jÀsa under bakduk 30-45 minuter.
5. Ta upp degen pÄ mjölad arbetsbÀnk. KnÄda eventuellt in mjölet du lagt ovanför degen under jÀsning.
6. Baka ut lussebullar. LÀgg lussebullarna sedan pÄ en bakplÄt med bakplÄtspapper och lÄt jÀsa under bakduk 30-45 minuter.
7. SÀtt ugnen pÄ 200 grader. Pensla dÀrefter lussebullarna med uppvispat Àgg och om sÄ önskas trycka i russin.
8. GrÀdda lussebullarna i mitten av ugnen i 8-10 minuter. VÀljs det göra flÀtor kan man grÀdda i 15-20 minuter. LÄt lussebullarna sedan svalna pÄ galler under bakduk.

Saffransnittar
Ingredienser:
100 gram smör.
1 dl strösocker.
1 tsk vaniljsocker.
1/2 gram saffran (1 paket).
2 msk mörk sirap (jag hade ljus).
2 1/2 dl vetemjöl.
1 tsk bakpulver.
Gör sÄhÀr:
1. SÀtt ugnen pÄ 175 grader.
2. Rör smör, socker, vaniljsocker, saffran och sirap smidigt. Blanda mjöl och bakpulver och rör ner i smeten och arbeta ihop till en deg.
3. Dela degen i 2 delar och rulla ut till lÀngder. LÀgg dem sedan pÄ en plÄt med bakplÄtspapper och platta till dem.
4. GrÀdda mitt i ugnen i ca 12 minuter. LÄt kakorna svalna cirka 5 minuter och skÀr dem sedan pÄ snedden. LÄt dem ligga pÄ ett galler för seghetens skull.

Dagens agenda
Idag stĂ„r det bedömningssamtal, revidering av en tenta, skriva ut papper angĂ„ende wiseflow tentan jag har denna vecka samt pĂ„börja B-uppsatsen pĂ„ mitt schema. EmellanĂ„t krĂ€vs vila sĂ„ blir inte sĂ„ hĂ€ndelserik förutom skolarbete. Ska inta en god kopp kaffe, vĂ€cka min kĂ€ra make och dĂ€refter revidera tentan som ska vara inlĂ€mnad pĂ„ fredag innan mitt samtal via Zoom angĂ„ende VFU. Wish me luck! â„
Hoppas ni fÄr en toppen start pÄ vecka 51!
Ă„h Ă€lskar snittarna! sĂ„ sjutk gott đ
GillaGilla
à ÄÄh sÄ typiskt det dÀr med att lÀsa om fel metod. Varför blir det alltid sÄ nÀr man varit produktiv och duktig och pluggat pÄ bra?!
Skönt iaf att bakverken blev bra. De ser supersmarrig ut đ
Kramar
GillaGilla
Ă h sÄÄÄ gott det ser ut, o glittret runt magen var ju gulligt âïž
Ja vĂ€nta bara tills ert tillskott blir 2-3 Ă„r sĂ„ fĂ„r ni problem med trots o klĂ€ttrande mm đ€©
GillaGilla
mysigt! đ
GillaGilla
Det hÀnder nog alla ibland att skriva ett inlÀgg och glömma publicera.
Hoppas du fÄr anvÀndning senare av det du pluggade in.
GillaGilla
Vilken söt liten mage du har đ Det sĂ„g verkligen gott ut allt du bakat, ha en fin dag, kram
GillaGilla
Mumsigt med hembakat lussefika! Det tycker jag hör december till och jag lÀgger gÀrna tid pÄ att baka och stÄ i. †(Sent) Svar: Kul att vi delar det intresset, tack för din kommentar.
Ănskar dig och familjen en mysig julvecka.
Stor kram
GillaGilla