Hallå gänget! Idag nappar jag (och resten utav månaden förstås) på Sara Madeleines bloggutmaning och första utmaningen har rubriken första april – berätta om ett tillfälle när du lurat eller blivit lurad.
Jag måste börja med att säga att minnet är kort och jag kan för tillfället inte minnas att jag har lurat någon på den senaste tiden. Jag brukar heller inte bli lurad men idag ville jag luras genom att säga till min bästa vän att Ginzo sprungit iväg. Men det stoppade Niclas mig med, haha. Men kan berätta om en gång då jag gick i åttan eller nian då mina mentorer skrämde livet ur oss elever – med ett oförberett prov! Vi alla skruvade oss på det stolar vi satt på innan de började skratta, lade ned det tomma A4:a papperna och gjorde det vi skulle göra. Hemskt då, men rätt kul idag haha..
Vår duktiga pojke! Han har varit moppsig emot oss efter valpkursen igår. Svansen högt upp i taket (en malinois ska gå väldigt stolt, men inte allt för hög svans) och varit trotsig. Efter att ha köpt oss 5 meters koppel och sambon har drillat ordentligt med honom så har han gått mycket finare i koppel och inomhus har han varit lugn. Nyss då vi var ute på rätt lång promenad för lillkillen gick han såhär fint i kopplet med oss. Stolt!
Annars har mina killar skjutsat runt mig idag. Först besökte vi alla tre Arken Zoo innan de lämnade mig på universitetet. Idag har vi tränat lite ensamhets övningar genom att han får sitta i buren själv medan jag och sambon sitter i framsätet. Han gnällde till några gånger, men han accepterade läget, lade sig ned och somnade. Så skönt! Innan vi alla tre for hem efter min föreläsning så åkte vi till sjukhuset för min behandling och väl hemma har vi övat på hantering från valpkursen igår. Just nu ligger han i Bia-bädden och myser medan sambon diskar och jag försöker plugga till tentan på fredag.
Kvällen blir lugn. Sambon har varit och köpt nya popcorn med Werther’s smak och sedan ska vi hugga i lite choklad också. Lyx då vi inte lyxade till det under helgen.
Hoppas ni fått en bra start på veckan och får en fortsatt trevlig kväll! ♥
Men gud jag dör vilken söt liten valp! <3<3
GillaGilla
Men gud vilken liten sötnos, jag vill ha hund typ nu när jag ser dom där bilderna. Åh vad duktig han var som la sig fint där bak 🙂 ❤
GillaGilla
Åh men sötnos 😍
GillaGilla
Men så söt han är!!! 😍
GillaGilla
Jag har lyckats att inte bli lurad idag iaf 🙂
GillaGilla
Jag dör sötdöden lite granna. Såååå fin ju!! Kram hjärtat!! ❤
GillaGilla
Så himla roligt att det går bra med koppel 😀 Hoppas ni fick en superhärlig och mysig kväll! ❤
GillaGilla
Busig liten vovve, men det är som med barn, de behöver uppfostras och läras hur man skall göra 🙂
GillaGilla
Härligt med Valpkurs, nyttigt för dom att träffa andra 😀
Svar; När Alfons bet på allt och alla så försökte vi med lite ”byteshandel”.
Lägg fram något som gör honom mer intresserad av det och uppmuntra honom till det andra istället.
Den första perioden är jobbig med allt bitande med dessa syyyylvassa tänder…. Men det ger sig! Håll ut…. 😀
GillaGilla
Men vilken underbar liten vovve!! ❤ Så fin han är. 🙂 Malinois är en fin hundras.
GillaGilla
Men vilken underbar liten vovve!! ❤ Så fin han är. 🙂 Malinois är en fin hundras.
GillaGilla
Vad roligt att ni märker skillnad efter valpkursen! 😀 Måste vara jätteroligt att få forma en hund som man själv vill! 😀 Kram
GillaGilla
SÅ HIMLA SÖT!!!
Jag vill också ha en hund.
Kul utmaning, ska spana in den 😀
Jag har varit ganska duktig på att lura och pranka folk sedan jag var liten XD
GillaGilla
Men vad kul att det ändå börjar göra verkan med valpkursen, gången och det tänker jag främst på…i början är det mycket leka, sova, kissa som gäller och mat däremellan 😊. Bra också att ni tränar bur och bilåkning tidigt… minns min och väninnans första dagar med vår gemensamma vovve 🥰.
GillaGilla